Attention: open in a new window. PrintE-mail

Former Association Officers

Presidents
1870- Present

Carey R. Dunne

2012-

Samuel W. Seymour

2010-2012

Patricia M. Hynes

2008-2010

Barry M. Kamins

2006-2008

Bettina B. Plevan

2004-2006

E. Leo Milonas

2002-2004

Evan A. Davis

2000-2002

Michael A. Cooper

1998-2000

Michael A. Cardozo

1996-1998

Barbara Paul Robinson

1994-1996

John D. Feerick

1992-1994

Conrad K. Harper

1990-1992

Sheldon Oliensis

1988-1990

Robert M.Kaufman

1986-1988

Robert B. McKay

1984-1986

Louis A. Craco

1982-1984

Oscar M. Ruebhausen

1980-1982

Merrell E. Clark, Jr.

1978-1980

Adrian W. Dewind

1976-1978

Cyrus R. Vance

1974-1976

Orville H. Schell, Jr.

1972-1974

Bernard Botein

1970-1972

Francis T.P. Plimpton

1968-1970

Russell D. Niles

1966-1968

Samuel I. Rosenman

1964-1966

Herbert Brownell

1962-1964

Orison S. Marden

1960-1962

Dudley B. Bonsal

1958-1960

Louis M. Loeb

1956-1958

Allen T. Klots

1954-1956

Bethuel M. Webster

1952-1954

Whitney North Seymour

1950-1952

Robert P. Patterson

1948-1950

Harrison Tweed

1945-1948

Allen Wardell

1943-1945

William D. Mitchell

1941-1943

Samuel Seabury

1939-1941

Henry L. Stimson

1937-1939

Clarence J. Shearn

1935-1937

Thomas D. Thacher

1933-1935

John W. Davis

1931-1933

Charles C. Burlingham

1929-1931

Charles Evans Hughes

1927-1929

William D. Guthrie

1925-1927

Henry W. Taft

1923-1925

James Byrne

1921-1923

John G. Milburn

1919-1920

George L. Ingraham

1917-1918

George W. Wickersham

1914-1916

William B. Hornblower

1913-1914

Lewis Cass Ledyard

1912

Francis Lynde Stetson

1910-1911

Edmund Wetmore

1908-1909

John L. Cadwalader

1906-1907

Elihu Root

1904-1905

William G. Choate

1902-1903

John E. Parsons

1900-1901

James C. Carter

1897-1899

Joseph Larocque

1895-1896

Wheeler H. Peckham

1892-1894

Frederic R. Coudert

1890-1891

Joseph H. Choate

1888-1889

William Allen Butler

1886-1887

James C. Carter

1884-1885

Francis N. Bangs

1882-1883

Stephen P. Nash

1880-1881

William M. Evarts

1870-1879

 



Recording Secretaries
1870-1923

Charles H. Strong

1917-1923

Silas B. Brownell

1878-1916

Mason Young

1875-1877

Augustus R. MacDonough

1870-1874

 



Corresponding Secretaries
1870-1923

William V. Rowe

1919-1923

Eliot Tuckerman

1918-1919

Perry Davis Trafford

1916-1917

Herbert J. Bickford

1913-1915

Henry Melville

1911-1912

Henry B. Closson

1908-1910

James L. Bishop

1906-1907

Charles W. Gould

1902-1905

B. Aymar Sands

1899-1901

David B. Ogden

1889-1898

Cadwalader E. Ogden

1888-1889

Charles H. Knox

1886-1887

Charles C. Beaman

1885-1886

Arthur G. Sedgwick

1882-1884

George H. Yeaman

1881-1882

William Allen Butler

1873-1880

Charles H. Hunt

1872-1873

William Allen Butler

1870-1871

John Bigelow

1870

 



Secretaries
1923-Present

Ona T. Wang
Sheila Boston

2012-
2007-2012

Cyrus D. Mehta
James D. Herschlein

2003-2007
2000-2003

Michael R. Sonberg

1997-2000

O. Peter Sherwood

1994-1997

Victor A. Kovner

1990-1994

Peter L. Zimroth

1986-1990

Laura B. Hoguet

1984-1986

Patricia M. Hynes

1982-1984

Adlai S. Hardin, Jr.

1979-1982

Martin F. Richman

1976-1979

Neal Johnston

1975-1976

Christine Beshar

1973-1975

Archibald R. Murray

1971-1973

Louis A. Craco

1969-1971

F. Herbert Prem, Jr.

1967-1969

Alan Hruska

1965-1967

George P. Kramer

1963-1965

Robert Coulson

1961-1963

Harold H. Healy, Jr.

1959-1961

Roger Bryant Hunting

1957-1959

Mandeville Mullally, Jr.

1955-1957

William E. Jackson

1953-1955

Alfred P. O’Hara

1951-1953

Frederick P. Hass

1949-1951

Whitman Knapp

1946-1949

Charles H. Strong

1923-1946

 


Treasurers
1870-Present

Allan L. Gropper
Donald Bernstein

2011-
2008-2011

James Lipscomb 
Helaine M. Barnett

2004-2008
2001-2004

Michael Iovenko

1998-2001

Harvey J. Goldschmid

1996-1998

Sam Scott Miller

1994-1996

Fred N. Fishman

1993-1994

Helene L. Kaplan

1991-1993

Roy L. Reardon

1987-1991

John G. McGoldrick

1984-1987

Donald T. Fox

1982-1984

Clarence E. Galston

1978-1982

S. William Green

1976-1978

Robert Carswell

1973-1976

Carroll L. Wainwright, Jr.

1970-1973

Mark N. Donohue

1967-1970

Howard O. Colgan, Jr.

1964-1967

Melbourne Bergerman

1960-1964

Dean K. Worcester

1956-1960

George A. Spiegelberg

1952-1956

Chauncey B. Garver

1944-1952

George L. Shearer

1933-1944

Bronson Winthrop

1926-1933

Wilson M. Powell

1919-1926

S. Sidney Smith

1891-1918

William P. Dixon

1885-1890

Edward Mitchell

1874-1884

William M. Prichard

1872-1873

Albon P. Man

1870-1871

 



Chairs of the Executive Committee
1870-Present

Carrie H. Cohen
Debra L. Raskin
Mark C. Morril
Lynn K. Neuner

2013-
2012-2013
2011-2012
2010-2011

Sheila L. Birnbaum
Barbara S. Gillers
Peter M. Kougasian

2009-2010
2008-2009
2007-2008

Andrew A. Scherer

2006-2007

William F. Kuntz, II

2005-2006

Barry M. Kamins

2004-2005

Mark G. Cunha

2003-2004

Laurie Berke-Weiss

2002-2003

Daniel F. Kolb

2001-2002

Kathy Hellenbrand Rocklen

2000-2001

Carol Sherman

1999-2000

Richard Cashman

1998-1999

Michael B. Gerrard

1997-1998

Michael A. Cooper

1996-1997

Samuel W. Seymour

1995-1996

Allan L. Gropper

1994-1995

Beatrice S. Frank

1993-1994

Barbara Dale Underwood

1992-1993

Thomas H. Moreland

1991-1992

Jack David

1990-1991

Barbara Paul Robinson

1989-1990

Michael A. Cardozo

1988-1989

Joan L. Ellenbogen

1987-1988

William E. Hellerstein

1986-1987

John D. Feerick

1985-1986

Harvey J. Goldschmid

1984-1985

George E. Ashley

1983-1984

Evan A. Davis

1982-1983

Archibald R. Murray

1981-1982

Robert M. Kaufman

1980-1981

Conrad K. Harper

1979-1980

Louis A. Craco

1978-1979

M. Bernard Aidinoff

1977-1978

George N. Lindsay

1976-1977

Rober B. McKay

1975-1976

George G. Gallantz

1974-1975

Leslie H. Arps

1973-1974

William W. Karatz

1972-1973

Whitman Knapp

1971-1972

Harry J. McCallion

1970-1971

D. Nelson Adams

1969-1970

Robert MacCrate

1968-1969

Stuart N. Scott

1967-1968

Arthur H. Christy

1966-1967

Mark N. Donohue

1965-1966

Russell D. Niles

1964-1965

Mendes Hershman

1963-1964

Theodore Pearson

1962-1963

Harris B. Steinberg

1961-1962

James H. Halpin

1960-1961

Orison S. Marden

1959-1960

Phillip W. Haberman, Jr.

1958-1959

Albert R. Connelly

1957-1958

Dudley B. Bonsal

1956-1957

Dean K. Worcester

1955-1956

Roy M.D. Richardson

1954-1955

Caryle E. Maw

1953-1954

Allen T. Klots

1952-1953

Sinclair Hatch

1951-1952

Chauncey Belknap

1950-1951

Francis Harding Horan

1949-1950

Maurice T. Moore

1948-1949

Arthur H. Schwartz

1947-1948

Franklin E. Parker, Jr.

1946-1947

Bethuel M. Webster

1945-1946

Harold R. Medina

1944-1945

Clifton R. Williamson

1943-1944

Charles Evans Hughes, Jr.

1942-1943

Whitney North Seymour

1941-1942

Mason H. Bigelow

1940-1941

Hiram C. Todd

1939-1940

Louis Connick

1938-1939

R.E. Lee

1937-1938

Goldthwaite H. Dorr

1936-1937

Otto C. Wierum

1935-1936

John Godfrey Saxe

1934-1935

Wilson M. Powell

1933-1934

Kenneth M. Spence

1932-1933

Raymond B. Fosdick

1931-1932

William A.W. Stewart

1930-1931

Winthrop W. Aldrich

1929-1930

John Godfrey Saxe

1928-1929

Robert T. Swaine

1927-1928

George W. Schurman

1926-1927

Langdon P. Marvin

1925-1926

Albert Rathbone

1924-1925

William Mason Smith

1923-1924

Junius Parker

1922-1923

Alfred Jarezki

1921-1922

Walter F. Taylor

1920-1921

Frederick Geller

1919-1920

Frederick W. Longfellow

1918-1919

Allan McCulloh

1917-1918

Charles Prentice Howland

1916-1917

Henry Deforest Baldwin

1915-1916

George W. Schurman

1914-1915

Charles W. Pierson

1913-1914

Bronson Winthrop

1912-1913

Lewis L. Delafield

1911-1912

John A. Garver

1910-1911

Charles Bulkley Hubbell

1909-1910

Edward W. Sheldon

1908-1909

Henry Galbrath Ward

1907-1908

Henry W. Taft

1906-1907

Payson Merrill

1905-1906

Charles F. Brown

1904-1905

Arthur H. Mastern

1903-1904

John McClean Nash

1902-1903

Albert Stickney

1901-1902

George Zabriskie

1900-1991

Franklin B. Lord

1899-1900

Charles A. Peabody, Jr.

1898-1899

George L. Rives

1897-1898

Adrian L. Joline

1896-1897

Augustus C. Brown

1895-1896

George G. DeWitt

1894-1895

Joseph Larocque

1893-1894

Francis M. Scott

1892-1893

Hamilton Odell

1891-1892

Clifford A. Hand

1890-1891

Charles M. Dacosta

1889-1890

George Deforest Lord

1888-1889

Wager Swayne

1887-1888

Frederick C. Coudert

1886-1887

Wheeler H. Peckham

1885-1886

Albert Matthews

1884-1885

William P. Chambers

1883-1884

William W. McFarland

1882-1883

Albon P. Man

1881-1882

Clifford A. Hand

1880-1881

Stephen P. Nash

1879-1880

Aaron J. Vanderpoel

1878-1879

William M. Prichard

1877-1878

Charles Tracy

1876-1877

Augustus F. Smith

1875-1876

James C. Carter

1874-1875

Henry Nicoll

1870-1875