Attention: open in a new window. PrintE-mail

The Bernard Botein Medal

 

The Bernard Botein Medal is awarded annually to Court Attaches “for outstanding contributions to the administration of the courts.” The award is meant to constitute a well-merited recognition of members of the personnel attached to the courts of the First Judicial Department. The award is in memory of Bernard Botein, a former Presiding Justice of the Appellate Division and a former President of the Association. The medal bears the likeness of Justice Botein. The awards are made possible by a grant from the Ruth and Seymour Klein Foundation, Inc.

2014
Jane Schreiber
- Director of the Office of the Attorneys for Children, Appellate Division, First Department
Andrew T. Williams - Court Officer, Supreme Court, New York County, Matrimonial Part 31
Tracy Pardo - Chief Clerk, New York State Supreme Court, Bronx County, Civil Term
George Cafasso - Chief Clerk, New York City Family Court
Justin Barry - Chief Clerk, Criminal Court of the City of New York

2013
Christopher Gibson
- Senior Court Clerk, Manhattan Supreme Court, Civil Branch
E. Lauren Holmes - Assistant Deputy Chief Court Attorney, First Department
Vincent McGowan - Senior Network Technologist, Office of Court Administration
Jack Sheridan - Manager, Telecom Group, Office of Court Administration
Michael Siano - Senior Court Officer, Manhattan Supreme Court, Criminal Division

2012
Omar Colon - Record Room Supervisor, Surrogate’s Court, New York County
Michelle Foggie - Deputy Chief Clerk, Supreme Court, Criminal Division, Bronx County
Patricia Garone - Court Clerk Specialist, Supreme Court, Appellate Term, First Department
William Gilchrist - Director, OCA Office of Judicial Benefits & Office of Judicial Support
Patrick Iannotto - Senior Management Analyst, New York City Civil & Criminal Court Central Services Division
Daniel Ramos - Court Clerk Specialist, Appellate Division, First Department

2011
William Kalish
- Deputy Chief Clerk, Supreme Court, Criminal Division, Bronx County
Eugene Preudhomme - Law Library Director, Appellate Division, First Department
Valerie Qualls - Administrative Aid, Supreme Court, Civil Term, New York County
Jerry Rodriguez - Case Management Coordinator, Supreme Court, Civil Term, Bronx County
Peter Tyrrel - Associate Court Clerk, Criminal Court, New York County
Daniel Weitz - Deputy Director, Division of Professional & Court Services, Office of Court Administration

2010
Jeanne Colucci
- Director of Personnel, Office of Court Administration
William Hall - Court Clerk Specialist, NY County Supreme Court
Bruce Zalaman - Assistant Deputy Chief Appellate Court Attorney, Appellate Division, First Department
Alia Razzaq - Deputy Clerk, New York County Civil Court
Teresa Torres - Administrator, Bronx County Clerk’s Office

2009
William C. Egan
- Case Management Coordinator, Supreme Court, Bronx County, Civil Term
Walter L. Glowacz - Major, New York City Criminal Court
Rochelle Klempner - Court Attorney, New York City Criminal Court
Kay Nurse - Principal Court Analyst, Mental Hygiene Legal Services, Appellate Division, First Department
Mary Price - Court Clerk Specialist, Supreme Court, Criminal Term, First Department
Joseph Van Nostrand - Senior Management Analyst, New York County Clerks Office

2008
David Bookstaver
- Director of Communications, Office of Court Administration
Tracey L. Crump - Senior Appellate Court Clerk, Appellate Division, First Department
Deborah Maisonet - Case Management Coordinator, Supreme Court, New York County, Civil Term
John Honahan - Case Management Coordinator, Supreme Court, Bronx County, Criminal Term
Eddy Valdez - Assistant Deputy Chief Clerk, Civil Court, Bronx County
Vincent Modica - First Deputy Chief Clerk, Criminal Court

2007
Lester E. Dickinson
- Principal Appellate Court Clerk, Supreme Court, Appellate Division, First Department
Sheng Guo - Chief Technology Officer, Office of Court Administration
Nancy Hassell - Principal Court Clerk, Supreme Court, Appellate Term, First Department
John P. McConnell - Senior Court Clerk, Supreme Court, Bronx County
Desmond O’Hanlon - Deputy Chief Clerk, Civil Court, Bronx County

2006
Reginald Bouchereau
- Associate LAN Administrator, New York County Supreme Court , Civil Branch
Myrna Hernandez - Senior Administrative Assistant, Supreme Court, Appellate Division, First Department
Stephen J. Kubinec - Court Clerk Specialist & Deputy Chief Clerk, New York County Clerk’s Office
H. Michael McCabe - Court Clerk Specialist, Bronx County Supreme Court , Criminal Division
Mary Pacella - Sign Language Interpreter, Civil Court of the City of New York

 2005
Daniel Alessandrino
- Chief Management Analyst, New York City Criminal Court
Wilson Kenney - Principal Surrogate Court Clerk , New York County
James McElligott - Chief Matrimonial Clerk, New York County
Joseph Parisio - Court Clerk Specialist, New York City Criminal Court
Carmen Sierra - Senior Management Analyst, Appellate Division, First Department

2004
Jeffrey E Carucci
- Deputy Chief Clerk, Supreme Court, New York County Civil Branch
Michael Colodner - Counsel, Office of Court Administration
Alan J. Murphy - Chief Clerk, Supreme Court, New York County Criminal Branch
Ronald Uzenski - Court Clerk Specialist, Appellate Division, First Department

2003
Joseph Bleshman
- Deputy Clerk, Appellate Division, First Department
Steven B. Clark - Court Clerk Specialist, Bronx Supreme Court, Criminal Division
Jacqueline Dupree - Citywide Manager of Data Entry Operations, Criminal Court of the City of New York
Esther E. Kelly - Case Management Coordinator, Supreme Court, Bronx County Civil Branch
Paul Moriarty - Deputy Chief Court Clerk, Bronx County Family Court
Evelyn C. Spence - Principal Administrative Services Clerk, Supreme Court, Civil Branch

2002
Noel D. Adler
- Director of the Division of Information Technology, Unified Court System
Colleen Bolger - Principal Court Clerk, Supreme Court, Criminal Branch, New York County
Major Raymond Diaz - Commanding Officer, Supreme Court, Civil Branch, Bronx County
Daniel J. McDevitt - Senior Administrative Assistant, Appellate Division, First Department
Frank Pollina - County Clerk Specialist, Supreme Court, Civil Brach, New York County

2001
Gloria Smyth-Godinger
- Clerk-in-Charge of Trial Support Office, Supreme Court, Civil Branch, New York County
Francis J. Byrne - First Deputy Clerk, Supreme Court, Civil Branch, New York County
June Everett - Associate Court Clerk, Criminal Court of the City of New York
Thomas F. Rode - Court Security Specialist, Appellate Division, First Department
William Donohue - Court Clerk Specialist, Supreme Court, Civil Branch, Bronx County

2000
Vincent J. Homenick
- Court Clerk Specialist, New York County, Jury Division
Steven Kufs - Deputy Chief Clerk (Arraignment Parts), Criminal Court of the City of New York
Conrad Martin - Court Clerk Specialist, Supreme Court, Criminal Branch, New York County
Joseph Monastra - Deputy Chief Clerk V, Civil Court of the City of New York
Jane Passenant - Court Clerk Specialist, Surrogate’s Court, New York County
Carmen Ruiz - Senior Principal, Appellate Court Clerk, Appellate Division First Department

Back to top